Biztos előfordult már veletek, hogy újra kellett telepítenetek az operációs rendszereteket, majd az újratelepítést követően azzal szembesültetek, hogy a rendszer egy termékkulcsot kér a licenc aktiválása céljából. A mai kis szösszenetben erről a problematikáról szeretnék írni, illetve arról, milyen fajta termékkulcsok léteznek, és hol találjátok meg őket. A felsorolás során csak a leggyakrabban használt operációs rendszereket veszem számba, a felsorolásból kihagyott rendszerek esetén eltérő licenszelési megoldások is létezhetnek.
A licenszekről és termékkulcsokról általában
A Microsoft termékeit bárki telepítheti a számítógépén, de a felhasználónak ezt követően bizonyítani kell hogy rendelkezik a szoftverlicensszel. Ezt általában a termékkulcs segítségével lehet megtenni. A termékkulcs mindig egy 5×5 blokkból álló alfanumerikus kód, azaz betűk és számok látszólag véletlenszerű kombinációja, amelyet a megfelelő helyen beütve aktiválhatjuk a rendszert. Ennek a folyamatáról illetve a különböző hibákról, amelyek az aktiválás során előfordulhatnak, egy későbbi blogbejegyzés keretében fogok írni.
A licenszeknek két alapvető típusa van: "OEM" és "retail", ami gyakorlatilag attól függ hogy a felhasználó hogyan jut hozzá a licenszhez. Az OEM licensz mindig egy számítógéphez kötött licensz, amit elméletileg csak a számítógéppel együtt lehet megvásárolni, és ha ez a számítógép elromlik, a Microsoft licenszfeltételei alapján nem aktiválhatunk vele más számítógépet. Valójában azonban technikailag ennek semmi akadálya, ami miatt online számos helyen lehet a hivatalos áron felkínált licenszek árán alul OEM licenszeket vásárolni. A "retail" licenszeket a Microsoft hivatalos viszonteladói terjesztik, ezek az operációs rendszertől függően különböző formákban látnak napvilágot, de a leggyakoribb formája egy apró kartondoboz egy telepítőlemezzel és a termékkulccsal rajta. A retail licenszeket a felhasználási feltételek alapján probléma nélkül aktiválhatjuk több számítógépen is, de elméletileg egyszerrre csak egy számítógépet lehet vele aktiválni. Gyakorlatilag az egyszeri aktiválást követően a Microsoft nem ellenőrzi, hogy a licensz egy számítógépről eltávolításra került-e, de vigyázzunk, mert ha túl gyakran használunk egy termékkulcsot, a Microsoft blokkolhatja azt a felhasználási feltételek megsértésére hivatkozva.
Windows XP/Vista/7
A régi Windows rendszerekhez a termékkulcsot az úgynevezett CoA-matricán találjuk meg (CoA: Ceritificate of Authentity, magyarul kb. "Hitelességi Bizonyítvány"). Retail licenszek esetén ez a matrica a dobozon található, OEM licenszek esetében pedig a számítógép házára van felragasztva, laptopoknál néha az akkumáltor eltávolításával találjuk csak meg. Ez a matrica nagyjából így néz ki:
Ha a matricát nem találjuk vagy a termékkulcs arról lekopott, bizonyos ingyenesen felhasználható szoftverek segítségével a termékkulcs a rendszerből kiolvasható (több megoldás is létezik, de a legnépszerűbb talán a Magical Jelly Bean Keyfinder nevű program). Azonban vigyázzunk, ugyanis ha a rendszerünket a gyári telepítés óta soha nem telepítettük újra, a szoftver nem fogja tudni kiolvasni a valódi termékkulcsot, csak egy úgynevezett sztenderd (OEM SLP) kulcsot, amelyet a gyári aktiválás során használnak a folyamat felgyorsítására. Erről a termékulcsfajtáról angolul olvashattok itt, de a lényeg az, hogy a sztenderd kulcs egy előre a rendszerbe betáplált kulcs, amelyet a felhasználó később nem tud az újraaktiváláshoz felhasználni. Szóval az első újratelepítés során a CoA-matricán levő termékkulcs bepötyögésével történik a szoftver aktiválása, amely ezt követően egyéb szoftverek segítségével kiolvasható lesz, ha erre szükség támad. Ha a szoftver csak egy sztenderd kulcsot talál a rendszerünkben, de a matricáról lekopott a termékkulcs, a Microsoft ügyfélszolgálata tud egy új termékkulcsot generálni, ami azonban pénzbe kerül. Mégis érdemes hozzájuk fordulni, mert az interneten eladott termékkulcsokkal soha sem lehetünk biztosak, hogy működnek-e, és ha igen, meddig.
Windows 8.x/10
A Windows 8-tól kezdődően a Microsoft egy újfajta, OA3 nevű licensztechnológiát kezdett alkalmazni, mivel a matricás megoldás némileg problematikus volt, illetve sokan nem a licenszfeltételeknek megfelelően használták a szoftvert. A retail licenszek esetén nem változott a szabályozás, azok továbbra is a csomagon levő matricáról leolvashatóak, azonban az OEM licenszek esetében a CoA-matricáról eltüntették a termékkulcsot, ezzel megnehezítve az ezzel való visszaélést. A termékkulcs digitálisan a számítógép alaplapjában került tárolásra, aminek több folyománya is van: egyrészt, ha egyébként nem módosítjuk a számítógépünk hardverkonfigurációját, a Windows újratelepítésre során nem szükséges a termékkulcs megadása, és a telepítést követően a rendszer automatikusan aktiválódik, mivel felismeri a digitális licenszet. A probléma akkor van, ha az alaplap hibája okán azt ki kellett cserélni/cseréltetni. A garanciális javítás során elméletileg új termékkulcsot kapunk, illetve ha ez valami véletlen folyán nem történne meg, a Microsoft ügyfélszolgálata ingyenesen generál nekünk egy új termékkulcsot, ha a garanciális javítás tényét bizonytani tudjuk. De mi történik, ha a számítógépünkhöz járó garancia lejárt? Hát, ez esetben sajnos új licenszt kell vásárolnunk, kivéve persze, ha okosan és előrelátóan kiolvastuk az OA3 termékkulcsot az alaplapból annak cseréjét megelőzően. Az OA3 termékkulcsok ugyanis bár digitálisan vannak tárolva, mégis kiolvashatóak a rendszerből és felhasználhatóak egy újabb aktiválás során, akár egy másik számítógépen is. A termékkulcs kiolvasásához semmilyen szoftverre nincs szükségünk, egyszerűen nyissunk meg adminisztrátorként a parancssort (azaz a CMD.exe nevű alkalmazást), majd üssük be a következő parancsot:
wmic path softwarelicensingservice get OA3xOriginalProductKey
A parancssor a helyes parancs beütését követően kidobja az 5×5 formátumú OA3 termékkulcsot, amit érdemes felírni, hiszen az alaplaphiba esetén a kulcs elvészhet. Fontos, hogy a fenti parancs csakis OA3 licenszek esetén működik, azaz a retail kulcsot nem fogja újra kidobni a rendszerünk, és csak azokon a rendszereken kapunk bármilyen eredményt is, amelyek használják az OA3 technológiát (tehát csak a Windows 8-tól kezdődően).